piątek, 18 września 2015

Były zawodowy wojskowy opowiada o służbie: czy rekonwersja jest dobrym zjawiskiem?

Rozmawiałem ostatnimi czasy z byłymi wojskowymi, którzy zakończyli służbę zawodową i chcieli podjąć jakąś inną, nie związaną z zawodem wyuczonym, pracę. Bardzo często kończyło się to fiaskiem, ponieważ należeli do niezwykle szczególnej grupy osób bezrobotnych. Byli żołnierze wojska polskiego są w skomplikowanej sytuacji – z jednej strony chcieliby podjąć nową pracę i zarabiać na życie, z drugiej zaś – potrzebują czasu i dodatkowych możliwości, by poprawić, zmienić swoje kwalifikacje i przyzwyczajenia wynikłe z nieustannego życia w wojsku.

Jeden z moich rozmówców wymienił kilka kluczowych elementów, które przeszkadzały mu w podjęciu nowej pracy. Postanowiłem je opublikować, bo być może ktoś będzie szukał podobnych pytań, problemów i odpowiedzi na nie.

  • Brak konkretnych kwalifikacji
  • Niechętne przyjmowanie byłych wojskowych do pracy
  • Obawa przed specyficzną grupą pracowniczą
  • Konieczność przejścia płatnych, często drogich kursów
  • Konieczność dostosowania się do społeczeństwa.

Niektóre z tych problemów leżą po stronie pracodawcy, a niektóre po stronie wojskowych-potencjalnych pracowników. Dowiedziałem się, że jakiś czas pojawił się jednak taki program, który nazywany jest rekonwersją i pomaga byłym żołnierzom nabyć odpowiednie uprawnienia oraz zmienić swoje podejście do życia w społeczeństwie.

Takie kursy w ramach rekonwersji można odbyć np. w Centrum Szkoleń. Jest to firma prowadząca od lat kursy na urządzenia transportu bliskiego – na wózki jezdniowe, na ładowarki teleskopowe, na podesty ruchome. Serdecznie zapraszam na wszystkie nasze kursy w ramach programu rekonwersja. Leży nam na sercu ułatwianie wprowadzania zmian w życiu byłych wojskowych. Zdajemy sobie sprawę, że powrót do życia w zwyczajnym społeczeństwie bywa trudny i chcemy w tym procesie pomagać.

1 komentarz:

  1. Nieraz słyszałem, że byli wojskowi mogą mieć jakiegoś rodzaju problemy po zakończeniu zawodowej służby, ale nie wiedziałem, że jest to zjawisko na tę skalę zakrojone.

    OdpowiedzUsuń