czwartek, 3 września 2015

Kto nie powinien zostać operatorem wózków widłowych?

Dziś napiszę artykuł o tym, kto (z naszego firmowego doświadczenia w Centrum Szkoleń) nie powinien decydować się na zrobienie kursów na wózki widłowe. Tekst ten nie wynika ze złośliwości czy czegoś takiego – po prostu jako profesjonalna firma z długim stażem na rynku nie możemy powiedzieć, że każdy jest w stanie zostać operatorem urządzeń transportu bliskiego, w tym wózków jezdniowych podnośnikowych.

  1. Problemy z koncentracją


Podczas pracy na wózku widłowym należy pamiętać o maksymalnym skupieniu na urządzeniu. To jedna z najważniejszych kwestii – operator nie może się rozpraszać jakimikolwiek innymi zagadnieniami, muzyką, rozmawianiem – na żywo i przez telefon. To wszystko jest przede wszystkim bardzo niebezpieczne, poza tym niedozwolone przez Urząd Dozoru Technicznego. Jeśli więc masz problemy ze skoncentrowaniem się na jednym zajęciu, rozpraszają cię jakiekolwiek czynniki, to nie powinieneś decydować się na robienie kursu na operatora wózków jezdniowych podnośnikowych.

  1. Niektóre wady wzroku


Problemy ze wzrokiem również powinni być wyraźnym znakiem ostrzegawczym dla kogoś, kto myśli o uprawnieniach na urządzenia transportu bliskiego. Szczególną uwagę powinni na tę kwestię zwrócić chorujący na astygmatyzm, ponieważ zwłaszcza ta wada może być bardzo dokuczliwa przy prowadzeniu pojazdów mechanicznych, w tym urządzeń transportu bliskiego, jakimi są wózki jezdniowe podnośnikowe.



  1. Trudność w ocenieniu odległości


Jeszcze innym problemem – poniekąd powiązanym z astygmatyzmem – jest trudność w ocenianiu odległości, co może być uciążliwe w pracy, która polega na wyładowywaniu i podejmowaniu kolejnych palet. Może to być zadanie szczególnie utrudnione i dlatego osoby o takich wadach nie powinny starać się o uprawnienia operatora wózków widłowych.

Wszystkie osoby, które czują się na siłach, nie mają takich problemów, zapraszamy na kursy do Centrum Szkoleń Łódź

7 komentarzy:

  1. Warto się wcześniej przebadać przed zrobieniem takiego kursu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie warto przeczytać, bezpieczeństwo to podstawa w pracy na wózku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki za ten tekst, teraz wiem, że bez problemu mogę zrobić u was kursy na wózki

    OdpowiedzUsuń
  5. To racja, przy wykonywaniu niektórych zawodów wada wzroku ma znaczenie i badania są tu kluczowe. A co z osobami noszącymi na przykład takie soczewki kontaktowe https://www.twojesoczewki.com/soczewki-kontaktowe-progresywne/6372-air-optix-plus-hydraglyde-multifocal-3-szt.html ? Czy są jakieś przeciwwskazania do ich noszenia? Niektórzy wolą soczewki zamiast okularów.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak dla mnie każdy kto jeździ takim wózkiem powinien mieć podstawową wiedzę o jego budowie i podstawowych naprawach. Budowa czy wymiana takich elementów jak chłodnica hella czy lampy ostrzegawcze powinna być znana każdemu operatorowi wózków

    OdpowiedzUsuń
  7. Operatorem takiego wózka powinna zostać osoba która się będzie znała na jego ewentualnych usterkach i szybko podjęła reakcję. Inaczej można uszkodzić znacznie więcej części. A są to na przykład te z zakresu hydrauliki, przykład to https://banat.pl/naprawa-regeneracja/regeneracja-mostow-napedowych/ które można poddać regeneracji zamiast wymieniać je na nowe modele.

    OdpowiedzUsuń